Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Kde budeme plávať v sezóne 2016 ? 

Už tradične sa budeme v prvej polovici sezóny plaviť ostrovmi Toskánskeho národného parku, a to hlavne Elba, Capraia, Giglio, Gianutri, s možnosťou plavieb na Korziku. V druhej polovici sezóny navštívime Sardíniu, Sicíliu, Liparské ostrovy, a následne vrakové potápačské safari na ostrove Malta

Sicília

Sicília je najväčší a najznámejší taliansky ostrov úplne na juhu Talianska, s takmer piatimi miliónmi obyvateľov, má autonómny štatút, hlavné mesto je Palermo. Lákadlá Sicília, Pamiatky, História, Mestá a miesta

Sicília je prevažne hornatá, napriek tomu ale úrodná. Nad poľnohospodárstvom ale dnes prevažuje priemysel (dokonca ťažba ropy). Napriek tomu patrí Sicília medzi najchudobnejšie regióny v Taliansku. Najväčšie prístavy sú Palermo, Catania, Messina ... Dnes patrí medzi najdôležitejšie zdroje finančných príjmov turistický ruch.

Lákadlá Sicílie
Sicília je jedinečná. Priťahuje návštevníkov nielen prekrásnou prírodou, nádhernými plážami a čistým morom s dobrou viditeľnosťou. Priťahuje krásou svojich pobrežných letovísk, krásou svojich historických miest plných krásnych pamiatok na rôzne dobyvateľa, ktorí jej vtlačili svoju tvár. Na Sicílii sa vystriedali Feničania, Gréci, Kartáginci, Rimania, Normani, Štaufové, španielski vládcovia, Habsburgovci a ďalšie. Všetci prišli s niečím svojím a ako výsledok nakoniec vznikla dnešná Sicília. Ostrov je z ekonomického hľadiska síce chudobný, ale pre milovníkov histórie, kultúry či umenia hotový raj na zemi. Raj na zemi je to aj pre tých, ktorí túžia po krásnej letnej dovolenky pri mori.

Najväčšie mesto je Palermo, ktoré ponúka pre každého niečo - počnúc prístavom, krásnymi starými uličkami a končiac kostoly plnými umeleckých diel. Aj ďalšie mestá sú bohatá na pamiatky a krásy. Medzi najväčšie sa radí Catanie, Syrakúzy a mnoho, mnoho ďalších.

Pamiatky
Prehistorické pamiatky nájdete napríklad v Pantalica. Grécke pamiatky, ktorých je mimoriadne množstvo: v Syrakúzach, Agrigento, Selinuntu, SEGES a ďalších miestach.

Normanské pamiatky sú predovšetkým hrady a tiež kostoly, jedná sa najmä o tri perly presahujúce svojou dôležitosťou rámec celej Sicílie a možno aj Taliansko, sú to chrámy v Monreale, v Palerme (Capella Palatina a ďalšie) a chrám v Cefalú. Svoje stopy zanechala gotika i renesancie. Najdôležitejším a úplne najrozšírenejším slohom ostrova je však tunajšie jedinečné a neopakovateľné baroko. Baroko zmenilo a doplnilo (častokrát úplne vytvorilo) tvár Sicílie. Po katastrofálnom zemetrasení roku 1693, kedy sa zničilo 54 miest (!) Vznikla celá nová mesta. Medzi najvýznamnejšie sa radia Noto, Ragusa, Modica; tiež Grammichele. Barokovú podobu má však často aj Palermo, Catania a Syrakúzy.

Sicília vyniká plážami, horami a ďalšími prírodnými krásami. Najvýznamnejšie prírodné pamätihodností je sopka Etna, na ktorú možno vystúpiť. Tiež početné ostrovy lákajú turistov k návšteve. Liparské, Egadské ostrovy, ostrov Ustica a ďalšie sú len tie najznámejšie zo všetkých.

História
Sicília bola vždy miestom stretávania (a stretávaní) kultúr. Ľudia ju osídľovali už v prehistorických časoch. Od 8. storočia pred Kr. začali prichádzať Gréci a zakladali tu svoje kolónie (nové mestá). Postupne sa však v celom Stredomorí presadili Rimania. Po páde Rímskej ríše sa stala oblasť cieľom mnohých dobyvateľov (Saracénov, Arabov a ďalších), na Sicílii av južnom Taliansku však zvíťazili francúzski Normani. Ako ďalšie prišli nemeckí Štaufové, ďalej tiež vládcovia zo Španielska, jednu dobu aj Habsburgovci. Celú dobu tu v mieri žili kresťania, Židia i Arabi (moslimovia), ich kultúry, umenia i poznanie sa prestupoval a ovplyvňovalo. Celú túto vzácnu Symbios narušil príchod vládcov zo Španielska (Bourbonovci) a protireformácie. Od roku 1861 patrí ostrov Sicília k zjednotenej Taliansku.