Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

My sme pripravení na sezónu 2016 ...  ... a Vy ?

Je skutočne len na Vás čo si vyberiete, a ako si zorganizujete svoju vysnenú dovolenkovú plavbu... sme tu pre Vás !

 

Potápanie na Sardínii

COSTA PARADISO - CAMELOT

Zostup po lane do 23 m, potom puklinou do 32 m. Začína sa krátkym úzkym tunelom. Dal by sa síce vynechať (vracia sa späť ku stene), ale nie je dôvod. Pokračovanie vedie do jednej z najväčších jaskýň (či skôr kaverien) na Costa Paradiso. Je pekné na chvíľu zhasnúť či zakryť svetlo, lúče prenikajúce otvory v strope vytvára zaujímavú atmosféru.S trochou šťastia tu možno naraziť na homára, všadeprítomné langusty sú samozrejmosťou.Po opustení jaskynky chodbou vedie pokračovanie kaňonom. Na jeho konci nasleduje výstup do menšej hĺbky a potom návrat k výstupovému lanu (kotve či bóju) vysoko nad dnom. Miestny považujú tento ponor za veľmi náročný, ale skôr by sa dalo povedať, že táto lokalita nie je vhodná pre úplných začiatočníkov (potreba plávať bez kalenie, úzke miesto, dekompresie). Bez poriadneho svetla toho moc neuvidíte Maximálna hĺbka 37 m.

Costa Paradiso - Grotta Niedda

Grotta niedda v sardštine znamená Čierna jaskyňa. Z člna na plytké skalisko, potom ku kaňonu v hĺbke 27 ma tým k vstupu do jaskyne.Jaskyňa je relatívne úzka - jeden potápač má miesta dosť, ale dvaja vedľa seba plávať nemôžu. Celková dĺžka tunela je asi 60 m. I keď ide (ako všade na Costa Paradiso) skôr o kaverny ako jaskyne, tak na krátkom úseku za vchodom nie je vidieť denné svetlo.Návrat pozdĺž skál.Miestny považujú tento ponor za veľmi náročný, ale skôr by sa dalo povedať, že táto lokalita nie je vhodná pre úplných začiatočníkov (potreba plávať bez kalenia, dekompresie). Bez poriadneho svetla toho veľa neuvidíte. Max. hĺbka 30m.

Costa Paradiso - I Grottoni

Ponor začína zostupom do 27 m podľa lana. Pokračuje puklinou v dne do približne 35 m Vrcholom kaňonu presvitá svetlo, ale potápač sa nepretiahne.Nasleduje asi 15 m dlhá jaskynka s maximálnou hĺbkou 39 m Je možné ju pohodlne preplávať až do konca, otočiť sa a plávať späť k východu.Ďalej vedie cesta ďalšími kaňonmy, tentoraz  hore otvorenými. Vystupuje sa z kaňonu priamo k lanu.Miestne považujú tento ponor za náročný, ale skôr by sa dalo povedať, že táto lokalita nie je vhodná pre úplných začiatočníkov (potreba plávať bez kalenia, dekompresie). Bez poriadneho svetla toho veľa neuvidíte. Max. hĺbka 39 m.

Costa Paradiso - jazierko na pláži

Na pláži Costa Paradiso (asi 10 minút pešo od základne) je sladkovodné jazierko. K videniu sú úhory a pstruhy, oboje v množteí väčšom ako malom. Bola tu videná aj sladkovodná korytnačka Od hladiny do približne troch metrov je sladká voda. V niekoľkých o málo hlbších častiach je voda slaná, navyše o poznanie teplejšie ako sladká hore. Miešanie slanej vody so sladkou vytvára haloklinu. Že by do Costa Paradiso niekto jazdil kvôli tomuto ponoru je asi nezmysel, ale keď sú vlny tak nie je od veci odtiahnuť sem jednu 15 l fľašu na troch ľudí, ktorí sa s ňou postupne odpotápa. Je to pekné vo dne aj v noci.

COSTA PARADISO - LA CETTEDRALE

Kotvenie na vrchole skaly len kúsok pod hladinou.Zostup podľa skál do 30 m, na dno širokého piesočného kaňonu. Vchod do jaskyne nie je príliš výrazný, ale dá sa ľahko spoznať podľa veľkého balvanu pred ním .Po preplávaní nepríliš širokého vchodu sa jaskynka rozširuje. Jej dominantou je stĺp, ktorý sa dá oboplávať.Po opustení jaskyne sa pokračuje podľa steny na opačnej strane kaňonu, krátkym tunelom a postupne hore.Nenáročný ponor, pre úplných začiatočníkov nie je problém jaskyňu vynechať a počkať pri vchode. Bez poriadneho svetla toho v jaskyni moc neuvidíte. Max hĺbka 30m.

Costa Paradiso - La Punta

Kotvenie na vrchole skaly len kúsok pod hladinou.Zostup pozdĺž veže na dno v 27 m, potom krátkym širokým tunelom do kanála stúpajúcim do 16 m . Potom rôzne podľa skál.Hlavnou prednosťou tejto lokality je život na skalách a v puklinách. Nenáročný ponor. Max. hĺbka 27m

Costa Paradiso - Le Guglie

Jedna zo vzdialenejších lokalít, vyžaduje asi 10 minút jazdy člnom alebo loďou z prístaviska Costa Paradiso. Zostup začína na vrchole skaly približne v hĺbke 5 m.  Potom nasleduje mnoho variantov ďalšieho postupu.Skaly sú veľmi členité, je tu aj jeden krátky tunelík.Prednosťou tejto lokality je predovšetkým bohatosť života. Lokalita je vhodná aj pre začiatočníkov, ale svoje si nájdu aj skúsení potápači.

Costa Paradiso - Tana Di Gavino

Tana di Gavin znamená v preklade Gavinovo brloh. Gavin je homár, ktorého s trochou šťastia nájdete doma - uprostred jaskynky.
Zostup podľa lana do hĺbky 20 m, následne na malé "nádvoríe" v hĺbke asi 27 m Obvyklá trasa ponoru  pokračuje kaňonom, pozdĺž steny a potom zhora takmer uzavretým krátkym tunelom. Hlavnou atrakciou je jaskynka s homárom. Dno je piesčité, keď ale nikto zo skupiny nevypadne z trimu, tak je zakalenie len nepatrné. Jaskyňa sa dá na konci opustiť "oknom v strope".Lokalita nie je vhodná pre úplných začiatočníkov (potreba plávať bez kalenia, dekompresie). Bez poriadneho svetla toho veľa neuvidíte. Max. hĺbka 37 m

Golfo di Orosei - La Galleria

Lokalita sa nachádza v zálive Golfo di Orosei ostrova Sardínia. Jedná sa o miesto, kde je menšia jaskyňa.V jaskyni, ak budete mať šťastie, narazíte na chobotnice a kanicov. Čo sa do veľkosti týka, jaskyňa mohla mať priemer minimálne 5 metrov. Časť jaskyne je aj nad vodou. Dĺžka by mohla byť okolo 20 metrov. V blízkosti jaskyne sa nachádza členité okolie s veľkými balvanmi. Všetko sa to nachádza do hĺbky 10 metrov (aj jaskyňa). Smerom od pobrežia sa dno postupne zvažuje. Asi v 14 metroch je potom možné vidieť množstvo kyjoviek (pina veľká?). Max hlbka 15 m.

Golfo di Orosei - vrak KT12

Lokalita sa nachádza v zálive Golfo di Orosei. Jedná sa o vrak vojnovú loď KT12 zrejme z 2.svetovej vojny, ktorú potopili spojenci.   Miesto vraku je označené bójkou. Loď leží v 34m. Vidieť je už z desiatich metrov pod hladinou. Na zadnej časti sa nachádza guľomet. Loď je prepichnutá spredu. Kúsok od lode sa nachádza prevrátený žeriav a niekoľko pneumatík.Okolo lode sa potulujú metroví tuniaci. Max. Hĺbka 34m.

Marina Protetta

Chránená oblasť okolo mysu Capo Carbonara. Jedná sa o rozsiahlu oblasť v okolí mestečka Villasimius. Našťastie pre potápačov sa na potápanie nevzťahujú žiadne výnimočná obmedzenia. Pre potápanie je možné využiť služby základní v kempe Spiaggia del Riso alebo v Tanka Village. Charakteristická pre krajinu pod vodou sú veľké zoskupenia gigantických granitových blokov, tvoriacich útesy s jaskyňami a tunelmi. Pri správnej voľbe lokality si ponor užije ako začiatočník tak pokročilý potápač, paleta je skutočne široká. Max hlbka 20m

Marmorata - vrak Angelika

Lokalita sa nachádza na SV Sardínia. Niekoľko skál vyčnievajúcich do mora je zanesené v mape ako Marmorata. Kúsok od brehu v 19 metroch sa nachádza vrak lode menom Angelika. Jedná sa buď o rybársku, alebo obchodná loď. Je vidieť aj z hladiny. Zvyšky z tejto lode sú aj niekoľko desiatok až stoviek metrov od lode. Zachovaná je kapitánova kajuta. Kúsok od trupu lode sa nachádza stožiar. Je jasné, že loď narazila na skaly a potopila sa. Okolo lode býva celkom silný prúd. Max. hĺbka 19 m.