Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Kde budeme plávať v sezóne 2016 ? 

Už tradične sa budeme v prvej polovici sezóny plaviť ostrovmi Toskánskeho národného parku, a to hlavne Elba, Capraia, Giglio, Gianutri, s možnosťou plavieb na Korziku. V druhej polovici sezóny navštívime Sardíniu, Sicíliu, Liparské ostrovy, a následne vrakové potápačské safari na ostrove Malta

Fotogaléria: Sardínia

Sardínia

Sardínia (taliansky: Sardegna, sardská Sardigna, Sardinna alebo Sardinnia) je autonómna oblasť na juhozápade Talianska o rozlohe 24 090 km ², ležiaci na rovnomennom ostrove a okolitých menších ostrovoch v Stredozemnom mori. Jej brehy obmýva Stredozemné more. Samotný ostrov Sardínia je druhým najväčším ostrovom Stredozemného mora, ležiacom medzi Apeninským polostrovom, Španielskom, Korzikou a Tuniskom. Región má rozlohu 24 090 km ², 1,6 milióna obyvateľov a delí sa na 8 provincií. Hlavným mestom je Cagliari.

Na ostrove sa hovorí okrem taliančiny aj sardštinou.

Prvými civilizovanými kolonistami boli Foiničané a Kartáginci, na pobreží bolo založené aj niekoľko gréckych osád. Roku 238 pred nl sa ostrova zmocnili Rimania, ktoré po viac ako 220 rokoch vystriedali germánski Vandali. Neskôr sa tu vylodili Byzantínci. V 8. storočia sa ostrov dostal pod Arabmi. Aj v ďalších rokoch sa menila nad strategicky dôležitým ostrovom vláda. V rokoch 1297 až 1861 tu bolo Sardinské kráľovstvo, ktoré sa zmenilo v roku 1861 na Talianske.

Geologicky ide o zvyšok Sardinské - korzickej plošiny odlomené z dávnej Tyrhénie, tvorený žulou, rulou a bridlicou, ktorý neskôr podliehal variskému vrásnenie. Mladší vrstva vápencov pochádza z následnej morskej transgrese. Konečnú podobu dodali Sardínii lávové výlevy v miocéne.

Druhý najväčší Taliansky ostrov je značne hornatý s členitým pobrežím. Podmienky pre turistiku v horách sú veľmi obmedzené predovšetkým pre nepriestupné porasty. Reliéf sa vyznačuje oblými tvarmi. Členitejšie je východná časť ostrova, zvlášť pobreží. Najvyšším vrcholom je La Marmora (1 834 m) v masíve Gennargentu.

O Sardínii pojednáva česko-taliansky celovečerný film Mier s tuleňmi, obsahujúci mimoriadne zaujímavé archívne aj novo urobené zábery Sardínii zo vzduchu, pevniny aj z mora. Film vznikol v spolupráci so miestne obyvateľstvo na Sardínii obyvateľmi mestečka Cala Gonone a bol po celej Sardínii premietaný aj v kinách.

Za pozretie určite stojí horo-skalnatá oblasť Aggius (5 km SZ od Tempio) so zaujímavými stometrovými oblými monolity. Hodnotné možnosti tu majú horolezci. Na severnom pobreží u Capo Testa sa nachádza pás 60 - 90 m vysokých, oblých balvanových kup, prístupných z mora i pobrežia. Lezecké steny sa dvíhajú z mora a pláží v Golfo di Orosei u Cala Gonone a južnejšie u Cala Fuili a Cala Luna. Efektné červené skalné steny vystupujúce priamo z vody u Arbatax (blízko Tortoli) sa pre svoju zvětralost využívajú menej. Sardínia láka tajomnými prehistorickými stavbami - nuraghi z rokov 1500 - 300 pred nl V provincii Oristano je archeologické nálezisko starobylého mesta THARROS. Prístup je najčastejšou loďou z Talianska alebo Korziky cez Bonifacký prieliv.