Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Vrak ponorky HMS Stubborn - Qawra Point

Britská ponorka triedy S, spustená na vodu 1942 s označením P238. Dĺžka 66 m

V rokoch 1943 45 nasadená v severnom Atlantiku a Balte, potom sa presunula na Ďaleký východ. Tam došlo k poškodeniu, ktoré sa po presune na Maltu ukázalo ako neopraviteľné. Po odstrojení o použiteľné vybavenie poslúžila v roku 1946 ako cieľový objekt pre účely výcviku protiponorkových radarov.

Ponor je z lode, asi 1.6 míľ severovýchodne od Qawra Pointe. Krásne potápanie. Podľa GPS a sonaru doplávate na miesto, spustíte lano s kotvou na vrak. Po lane čo najrýchlejšie k ponorke. Pekný moment je, keď cestou dolu pomaly začnete rozoznávať obrysy ponorky a tá sa stále približuje.
Hĺbka je od 50 do 57 m, dĺžka ponorky je asi 70 m Preto je potrebné dávať pozor na čas. Po 12 minútach strávených na vraku vás čaká neuveriteľne nudná 25 minútová dekompresná  zastávka pod člnom. Napriek tomu to stojí za to. Max hĺbka 57 m.

Niečo z histórie

Postavená v Cammell Laird & Co Birkenhead UK a spustená na vodu  11.11.1942.  Táto 66m dlhá S - Class ponorka s typovým označením  " P238 " bola vyzbrojená 13 x 21 palcovými torpédami. Na prove má 6 torpédových komôr, 1 x 3 " palubné delo v prednej časti veliteľskej veže a 1 x 20 mm Oerlikon guľomet  na zadnej časti. Mala posádku 44 - 48 člennú pod velením poručíka Duffa a neskôr v roku 1944 pod poručíka Daviesa .
Ponorka slúžila v Severnom mori a v Baltskom mori a mala svoj podiel na bojoch  v týchto chladných vodách. V apríli 1945 rok predtým, než bola nakoniec potopená Qawra Point , HMS Stubborn vyplávala z  Malty  na ceste do Suezu a nakoniec na Ďaleký východ , kde mala patrolovať so spojeneckým námorníctvom v boji proti japonskému námorníctvu .
 

V  tejto fáze povinností,   zažila HMS Stubborn najhorší útok vojny a stratila kompletné chvostovú plutvu  a kormidlo. Toto poškodenie  bolo spôsobené hlbinnými náložami a nárazom  na morské dno v hĺbke 166 metrov. S - Class ponorky ponorky boli  určené  ponoriť sa len do maximálnej hĺbky 90 metrov .

Pri spiatočnej ceste z Austrálie sa ukázalo , že na zadnej časti trupu väčšie poškodenia než sa predpokladalo. HMS Stubborn zavítal  na Maltu po druhý aj posledný krát. Keďže ju nebolo možné opraviť bola rozobratá a odstojená od všetkých dôležitých súčastí a používala sa ako cieľ pre sonarový výcvik.

HMS Stubborn leží v hĺbke 56 metrov 1,6 míľ off Qawra Point . Je v nádhernom stave leží vo zvislej polohe s náklonom 10 stupňov smerom k pravoboku . Tri únikové poklopy sú otvorené . Je veľmi ťažké vstúpiť dovnútra , najširšií poklop je iba 60 cm priemeru so silnou sedimentáciou vo vnútri. S - Class ponorky boli navrhnuté ako náhrada za ponorky triedy H a dizajn sa ukázal tak úspešný, že výroba tejto triedy bola znovu spustená po vypuknutí vojny a pokračovala až do konca vojny . Neustále zmeny boli vykonávané aj počas vojny.

Celkom bolo postavených 67ks S - Class ponoriek, 29 z nich boli predané do šrotu, 20 boli stratené počas vojny, 12 bolo predaných do iných námorných síl  a bolo opäť zrušených na železný šrot , 4 boli zrušené pri výstavbe a neboli nikdy dostavané  a 2 boli potopená  a jedna z nich je HMS Stubborn.

 

 

Fotogaléria: Qawra Point - vrak HMS Stubborn

Táto fotogaléria je prázdna.