Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Vrak remorkéru Rozi

Na severe Malty je Cirkewe, tu je mólo, z ktorého odplávajú trajekty na Gozo a od neho plávať JJZ. Najlepšie je držať sa hrany útesu v približne 15 metroch a keď uvidíte pod sebou piesok, pustiť sa kolmo k útesu a ste pri vraku remorkéra Rozi.

Loď bola úmyselne potopená v roku 1991. Vrak leží vzpriamene na piesčitom dne a je neporušená (okrem motorov a skrutky). Stojí za to, pozrieť si pravobok vraku - Vzadu je záchod a v záchodovej mise občas býva muréna. Druhá býva v pneumatike vedľa lode.

Je tam hodne rýb, zoberte si nejaký chleba na kŕmenie.
Cestou späť, ak vám zostane vzduch, plávajte pri stene v približne 17 metroch a nájdete sošku Madonny .  Soška je tiež vhodná pre nočný ponor.
Ak sa dáte  pri stene doľava, nájdete v 15 metroch Cirkewa Arch - skalný oblúk pripomínajúci azúrové okno no Gozu. Väčšinou tu malé barakudy.

Je to jedna z mála pekných lokalít na Malte dostupných z brehu.

Niečo z histórie:

Remorkér Rozi bol postavený v Anglickom Bristole  v roku 1958. Postavili ho lodenice  Charles Hill & Sons Ltd pre Johnston Warren Lines Ltd, Liverpool a a na vodu bol spustený ako "Rossmore". V roku 1969 bol predaný Rea Towing Co. Liverpool a premenovaný  "Rossgarth".
 

V roku 1972 bola predaný Mifsud Brothers (Malta Ship Towage) Ltd, Malta.   V rovnakom roku bol preplavený z  Liverpoolu na Maltu, kde bol v roku 1973  zapísaný. V roku 1981 bol  predaný spoločnosti  Tug Malta a premenovaný na Rozi. Remorkér Rozi bol prevádzkovaný v Grand Harbour Valletta.

V roku 1992 bol predaný do Captain Morgan Cruises a bol potopený na severozápade Malty ako atrakcia pre turistov. Remorkér Rozi je teraz leží neporušený okrem svojich motorov a vrtule vo zvislej polohe  Remorkér Rozi je jedným z najpopulárnejších vrakov .

 

Fotogaléria: Vrak remorkéru Rozi - Marfa Point

Táto fotogaléria je prázdna.