Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Kde budeme plávať v sezóne 2016 ? 

Už tradične sa budeme v prvej polovici sezóny plaviť ostrovmi Toskánskeho národného parku, a to hlavne Elba, Capraia, Giglio, Gianutri, s možnosťou plavieb na Korziku. V druhej polovici sezóny navštívime Sardíniu, Sicíliu, Liparské ostrovy, a následne vrakové potápačské safari na ostrove Malta

Fotogaléria: Korzika

Korzika

Korzika býva niekedy prezývaná * Pohorím v mori * a niekedy tiež * Perlou Stredomoria *. Prezývka Pohorie v mori je jednoducho vysvetliteľná, veď Korzika je s priemernou nadmorskou výškou 568 m nm zďaleka najhornatejším ostrovom Stredozemného mora.
Celú Korzikou sa v severojužnom smere tiahne mohutný horský masív, ktorému dominuje Monte Cinto týčiaci sa do výšky 2706 m nm.

Prečo "Perla Stredomoria"? Dôvod tejto prezývky už z atlasu nevyčítame. A človek, ktorý tento podivuhodný ostrov nikdy nenavštívil, nikdy úplne nepochopí. Divoké tiesňavy s mohutnými kaskádami, podivne zvetrané skaly pripomínajúce najrôznejšie bájne i reálne tvory, malebné zátoky s teplým morom ... A okrem toho aj prehistorickej menhiry a dolmenyči mesto Bonifacio vystavané na bielych útesoch ...

Korzika je so svojimi 8 722 km2 po Sicílii, Sardínii a Cypre štvrtým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Od severu na juh meria 183 kilometrov, od východu na západ maximálne 83 kilometrov.
Nájdeme ju v Janovskom zálive, od Talianska je vzdialená 73 kilometrov, od Francúzska 170 kilometrov. Od Sardínia ju delí iba 12 kilometrov široký Bonifacký prieliv. Ponúka sa teda možnosť zvládnuť počas jednej výpravy ako Korziku, tak aj Sardíniu. Bola by to ale asi chyba.
Korzika toho má sama toľko čo ponúknuť, že ani počas jednej dlhej dovolenky si nestihneme prezrieť všetky zaujímavé miesta na ostrove.

Na ostrove trvalo žije len asi 250 000 obyvateľov. Priemerná hustota zaľudnenia je teda necelých 29 obyvateľov na kilometer štvorcový, čo z Korziky robí jeden z najredšie osídlených ostrovov v Stredomorí.

V súčasnej dobe je už väčšina obyvateľov koncentrovaná do miest, vnútrozemské dediny sa vyľudňuje. V poslednej dobe (v súvislosti s kultúrnym obrodením Korziky v posledných päťdesiatich rokoch) sa materinským jazykom Korzičania stáva korzičtina.

Väčšina ľudí (ale nie všetci!) Hovorí plynule aj jazykom domovského štátu, teda francúzsky. Na ostrove sa dá dohovoriť aj anglicky a taliansky. S ostatnými jazykmi väčšinou moc neuspejeme.
Korzika je ideálnym cieľom pre turistov všetkých vekových aj výkonnostných kategórií. Rodiny s deťmi môžu objavovať nespočetné čarovné pláže, kúpať sa v teplom mori, potápať sa a zbierať najrôznejšie mušle a mušle (bez prístroja), ktoré sa tu hojne vyskytujú. "Kultúrne" turisti zasa môžu navštíviť historické pamiatky z väčšiny obdobia ľudskej existencie. Z doby kamennej, obdobia starého Grécka a Ríma iz temného stredoveku.