Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Potápanie je ako sex

- keď TO skúšaš po prvýkrát, si nervózny, ale aj tak je to jedna z najlepších vecí čo si v živote skúsil
- čím viac TO robíš, tým lepšie ti to ide
- keď TO skúšaš s ďalšími a ďalšími ľuďmi, učíš sa nové techniky
- praxou sa naučíš to robiť hlbšie a dlhšie
 
... proste
ak miluješ sex, budeš mať rád aj potápanie... 

Potápaj s nami !

 

Potápačská mapa Elby

 

1.Secca della Torre

Lokalita sa nachádza hneď pri prístave Marciana Marina pod charakteristickou vežou, od ktorej pochádza aj názov Secca della Torre.

Jednoduchá lokalita s hĺbkou od 22 metrov a dosahuje hĺbku až 38 metrov. Má klasický tvar kužeľa, ktorý je obklopený radom menších skál, ktoré skrývajú morkých úhorov, murény a chobotnice. Množstvo rýb doplní stretnutie s langustami v najnižšej časti lokality.

2.Punta dell Nasuto

Lokalita je prvým výbežkom pri odchode z Marciana Mariny smerom na západ. Výbežok je majestátnou stenou klesajúcou do hĺbky cez 40 metrov.

Stena je obrastená žltými gorgóniami, a stretneme úhorov, murény chobotnice a množstvo rýb. V spodnej časti nájdeme krásne langusty.

3.Scoglio Fino

Ďaľšia lokalita na severnej strane ostrova porastena žltými gorgóniami. Ukrýva sa tu morský úhor, murény aj chobotnice. Smerom do mora je rada skál až do 40 metrov kde sa ukrývajú vo svojich brlohoch langusty ale hlavne stretneme velké ropušnice ktoré sa snažia splynúť s okolým.

4.Punta della Madonna

Táto potápačská lokalita je vhodná pre všetky certifikácie od začiatočníkov až po expertov.

Lokalita s výskytom morského úhora, rôznych kôrovcov a mäkkýšov. V spodnej časti lokality hojný výskyt langust.

Na západnej strane socha Madonny poznačená vekom.

Maximálna hĺbka lokality je 42 m.

5.Secca della Cala

Lokalita s hĺbkou 40 metrov klesajúca až do 60 m. Vzhľadom k hĺbkam je lokalita vhodná len pre skúsených potápačov.

Pri tomto ponore je možnosť vidieť majestátne červené gorgónie a gigantické langusty.

6.Secca del Careno

Lokalita charakteristická ponoreným hrebeňom. Prítomnosť červených gorgónií a početných húb.

V lete je domovom obrovského kŕdľa barakúd.

7.Formiche della Zanca

Lokalita má názov podľa neďalekého skalného výbežku Punta della Zanca.

Ponor je medzi skalami, kaňonmi a malými kavernami a klesá až do hĺbky 45 metrov. Medzií skalami možno vidieť chobotnice kraby a morké úhory a kŕdle rýb. V hlbšej vode majestátne červené gorgónie a ukrývajúce sa langusty. Lokalita pre svoj veľký rozsah vhodná na dva ponory.

8.Secca di Mortigliano

Lokalita sa nachádza na západnej strane ostrova, asi 40 minút jazdy loďou z prístavu Marciana Marina.

Lokalita umožňuje dve rôzne cesty v závislosti od úrovňe certifikácie. Lokalita bohatá na murény, chobotnice, ropušnice, morské úhory a veľkých kanicov resp. garupy ktorý sa pohybujú medzi skalami. Často sú tu k videniu aj barakudy.

9.Vrak lode Elviscott

N42 44.723, E010 07.196

Nákladné talianska loď prevážala náklad stavebného dreva z Neapola do Marseille. Pri búrke a súčasnej poruche motora bola vrhnutá 10.1.1972 na skalisko Ogliera cca 100 m od pobrežia. Pri incidente neprišiel nikto z posádky o život.

Vrak leží vľavo od skaliská (smerom na more), ku ktorému sa dá ľahko doplávať z pláže mestečka Pomote. Vzhľadom k malej hĺbke sú fragmenty dobre viditeľné z hladiny.

Vrak leží na pravom boku, čiastočne zaborený do piesku. Predok asi 60 m dlhej lodi bol  pri stroskotaní v roku 1972 úplne zdemolovaný, obidva jej sťažne ležia pokrútené v piesku.

Ak nemáte strach z uzavretých priestorov, poskytuje vrak dostatok preliezačiek na hodinový ponor. Najlepšie je začať zo zadnej časti, kde z galérie vedie jasne viditeľná, voľne preplávateľná chodba s pohľadmi do kajút a kuchyne. Symetrická chodba na ľavej je už čiastočne zrútená a zanesená pieskom, ale preplávať ju tiež nie je veľký problém. Oba vchody do strojovne vyzerajú tesnejšie, ale možnosť osobne prepočítať všetkých osem valcov stojí za to. Maximálna hĺbka 13 m. Vrak je vhodný i na freediving.

10.Vrak lode FR 70

Jedná sa o minolovku FR.70 (bývalú francúzsku Le Coubre.) Vrak lode leží na dne v hĺbke 75m je perfektne vyvážený, a v celej svojej kráse ešte neporušený. História tohto vraku je veľmi jednoduchá: Coubre bola oceľ rybárska loď a bola zabavená Francúzskym námorníctvom v roku 1939. V roku 1942 bola zajatá Talianmi v Ajaccio a začlenená do kráľovského námorníctva v roku 1942. Loď bola postavená v roku 1912. Výtlak 253ton. Dĺžka 38,6 m. Kotly o výkone 510 hp. Rýchlosť 10 uzlov. Loď bola potopená pri ostrove Elba, 25/07/1943 nepriateľskou ponorkou.

Minimálna hĺbka ponoru 64m, Maximálna hlĺbka ponoru 75m

11.Vrak lode Santa Rita

Veľká obchodná loď o výtlaku 5162 ton o dĺžke 116m a šírke 16m, ktorá často menila názov aj majiteľa. Bola postavená v roku 1908 v Cantieri Navali Riuniti pod menom Montgenevre. V roku 1911 zmenila majiteľa na Società Veneziana di Navigazione a Vapore a zároveň zmenila meno na Veniero. V roku 1932 bola predaná spoločnosti Industrie de Navali z Janova so zmenou mena na Boheme a následne bola predaná sploločnosti Transmediterranea S.A. di Navigazione a zmenila meno na Panormus. V roku 1939 bola definitívne prenovaná na Santa Rita novým majiteľom  Ruggero & Merega S.A. e Vittorio De Castro z Janova. Nikdy nebola zabavená námorníctvom počas dvoch svetových vojen. Od roku 1941 do roku 1943 neustále preváža tovar po severnom pobreží tyrhénskeho mora na trase Livorno, Janov, Civitavecchia, Cahliari, La Spezia a La Mddalena. Dňa 28. Februára 1943 loď utrpela ťažké škody v prístave Cagliari počas náletu a 13. Mája bola nakoniec z týchto dôvodov v tomto prístave potopená. Loď sa na more vrátila po niekoľkých rokoch po čiastočnej renovácii, ktorá nikdy nebola už dokončená. Nakoniec sa loď potopila v roku 28. Marca 1946 po náraze na mínu z druhej svetovej vojny pri transporte na ďaľšie opravy do Livorna. S výnimkou provy ktorá chýba je loď dobre zachovalá.

Celá udalosť začala tým, že nemencké vojská v septembri 1943 obsadili ostrov Elba a vytvorili mínové polia v okolí ostrova Elba. Dňa 17. Júna 1944 sa na ostrov vylodili Francźske jednotky a po dvoch dňoch bojov ostrov oslobodili. Po ukončení konfliktu bolo urobené odmínovanie.

Dňa 28. Marca 1946 sprevádzajú dva remorkéry Nereo a Pluto parník Santa Rita na ceste do Livorna, kde má byť loď opravená po tom čo bola poškodená pri nálete v Cagliari. Kapitán lode Santa Rita Salvatore Cosa nevie o tom že námorná autorita ostrova Pianosa informovala o možnej prítomnosti mín v tejto oblasti. O 15,25 miestneho času sa stane neočakávaná udalosť a loď naráža provou na mínu, po čom je loď veľmi rýchlo potopená.Celá nehoda sa zaobišla bez obetí, a remorkéry museli ísť na opravu.

Minimálna hĺbka ponoru 68m, Maximálna Hlĺbka ponoru 82m.Navigačná vzdialenosť od Elby 14 míľ

12.Punta di Fetovaia

Lokalita má rovnomenný názov ako dedinka pri ktorej sa nachádza. Je to výbežok zo zálivu Barbatoia, ktorý padá do hĺbky cez 40 metrov.Dno na konci chrbátu je posiate množstvom skál na ktorých sa vynímajú červené gorgónie. Je tu zastúpené množstvo typických živočíchov ako morské úhory, chobotnice, murény, pár pekných kanicov a často sa tu vyskytujú aj barakudy. Samozrejme celú scenériu dopĺňa množstvo bežných stredomorských rýb.

13.Secca di Fetovaia

Podmorská homola priamo v zálive Barbatoia začínajúca v 15 metroch a klesajúca až do 50 metrov.

Ponor zaujímavý aj pre začiatočníkov,ktorý môžu vidieť neuveriteľné množstvo úhorov murén a kanicov, a taktiež zaujímavá pre skúsených potápačov ktorý nájdu v hĺbke 40-50 m krásny les červených gorgónií.

 

 

14.Secca di Capo Poro-homola

N42 43.211, E010 14.222

Na západnom okraji zálivu Marina di Campo vystupuje zo dna homola s vrcholom v 36 metroch.

Jedna línia terestrickej navigácie je daná pomocou priehľadu údolím vľavo od vrcholku myse Capo Poro, kde sa akurát objavia antény na vzdialenejšom Monte Perón. Druhá je daná zákrytom špice myse s prvým hnedým domčekom Mariny di Campo. Presná lokalizácia je však možná najlepšie pomocou GPS a sonaru.

K videniu je bohatý život - veľké gorgónie, ryby (treska, Kanic, kŕdle Bradáčov). Na vrchole homole je pamätná doska nemeckému inštruktorovi.

Lokalita je na hranici pre rekreačné potápanie, absolútne nevhodná pre začiatočníkov a menej skúsených potápačov. Vždy je treba počítať s relatívne dlhou dekompresiou. Prúd nebýva silný. Maximálna hĺbka 54m.

15.Scoglio della Triglia

N42 44.002, E010 16.133

Najbližšie lokalita od Mariny di Campo, asi 2 NM.

JZ od ostrovčeka je v hĺbke 18 m postavená socha madony, treba odplávať  kúsok od ostrovčeka, socha stojí na voľnom priestranstve.

Dno od približne 20 m klesá veľmi pozvoľna, lokalita je vhodná na nočné ponory a vzhľadom k úkrytu za ostrovčekom i k potápaniu za zlého počasia. Max. hĺbka 23 m.

16.Secca di Capo Fonza

N42 43.967, E010 17.021

Podmorský chrbát v predĺžení zodpovedajúcemu mysu sa strmým svahom na východ a pozvolnějším na západ vystupuje dvoma skaliskami skoro až k hladine. Pri jazde člnom od Mariny di Campo je to ďalší mys za Scoglio della Triglia (asi 300 m od brehu). Prístupné len loďou, kotvenie na vrchole útesu.

Kúsok od Capo di Fonz - Corallina Interna. Ponor voľte podľa obsadenia potápačskými loďami.

Smerom od Mariny di Campo sa postupne dvíha dno do približne 5 m a v predĺžení hrany zátoky a cca 100 m od brehu padá miestami v previsnutú stenou. Lokalita sa dosť ťažko hľadá, na určenie vzdialenosti od brehu pomôže aj zákryt tretieho zuba - skalné veže na myse Fonza stožiarov na kopci nad Marinou di Campo. Pre Z / V polohu hľadajte na myse Fonza hranu šikmo doľava dolu do mora a 10 m vľavo od nej na úrovni hladiny asi 4 m výstupok.

Stena pokračuje ďaleko na juh a tam je tiež menej exponovaná potápačmi. Na juhu v hĺbke 30-35 je nehlboká, ale pekná jaskyňa.

17.Coralline di Capo Fonza

N42 44.059, E010 17.249

Severo-južné podmorský chrbát v predĺžení zodpovedajúcemu myse sa strmým svahom na východ a pozvolnějším na západ vystupuje dvoma skaliskami skoro až k hladine. Pri jazde člnom od Mariny di Campo je to ďalší mys za Scoglio della Triglia (asi 70 m od brehu). Prístupné len loďou, kotvenie medzi skaliskami.

Kúsok od Capo di Fonza - La Secco di Fonza. Ponor voľte podľa obsadenia potápačskými loďami.

Pri ponore pozdĺž steny narazíte asi 50 m južne od vrcholu útesu v hĺbke 30 m na vchod do jaskyne, ktorej strop je porastený červeným koralom. Je to 1.5 metrová zvislá puklina v žule s vchodmi v 16 a 32 m, tektonická - abrazného pôvodu. Vchod v 16 m je veľmi úzky a určite do neho nelezte (ani zospodu - z jaskyne), pretože aj keby ste sa pretiahli, tak zničíte koraly na stenách. Pod spodným vchodom je ešte možné preplávať srkz útes (nízke, asi 70 cm) a vyplávať na piesok pred stenu v hĺbke 38 m

Ďalšie plávanie južným smerom vás po 50 metroch dovedie k ďalšej jaskyni v hĺbke 38 m Vchod v nízkej stene má priemer asi 2 metre, jaskyňa je dlhá približne 10 m Nájdete tu krevety a langusty. Dno sa dosť kalí.

18.Capo di Stella - Isola Corbella

N42 44.066, E010 19.210

Od Mariny di Campo (asi 7 Nm) je najlepšie prísť k ostrovčeku zľava (tj od severu), obísť skaliská a čln umiestniť do nevýrazné zátoky.

Pri klesaní pozvoľne sa zvažujúcim dnom pod uhlom cca 45 ° k pobrežiu v hĺbke okolo 30 m začínajú pekné gorgónií, zaujímavé veci sú k videniu až do hĺbky okolo 45 m Pri výstupe pod rovnakým uhlom (ponor má tvar rovnoramenného pravouhlého trojuholníka) trasa ponoru pokračuje na druhej (južnej) špici ostrovčeku 60 cm vysokú sošku berlínskeho medveďa. nos má v 22 m Očakávať vrcholné umelecké dielo by ale nebolo na mieste. Lokalita pre rozmanitosť života na stene je zaujímavá aj na dva ponory. Max. hĺbka 35 m

18.Scoglio Che Bara

N42 44.621, E010 19.584

Výrazný výbežok pobreží, dosiahnuteľný člnom, z Capo Stella cca 1 míľu do zálivu Golfo Stella.

Lokalitu nájdeme podľa výrazného, vysokého, vertikálnou zoskupenia balvanov na brehu.

Asi 50 m od balvanov na brehu je zoskupenie niekoľkých samostatných ponorených skalných veží, niektoré v tvare homolí, ktorej vrchol je asi 7 metrov pod hladinou.
Na úpätí Tých skál v 36 m leží vrak člna s dieselovým motorom. Nad ňou stojí na skale malý trpaslík.

Južne od skalných blokov je veľká piesčin.
Pozdĺž pobrežia sa tiahne labyrint veľkých skalných blokov.
Smerom k juhovýchodu nájdeme veľký kus porastenej ocele, možno staré kotvy. Max hĺbka 40m

20.La Focaciciola

Len niekoľko minút od pláže dell'Innamorata na juh od ostrovov Gemini je podmorský útes Focacciola.

Tento ponor je vhodný pre všetky potápačské kvalifikácie, s hĺbkou v rozmedzí od 0 do 20 metrov. V roku 2002 tu bola umiestnená socha na pamiatku svetového šampióna apnoeJacque Majoly, ktorý mnoho rokov žil na ostrove. Nájdeme tu aj malú jaskynku.

21.Isola Corbelli

N42 42.838, E010 21.643

Ostrovček dosiahnuteľný iba z lode alebo z člna južne od obce Marcone a ostrovov Gemini. V 36 metroch má ležať mína z II.svetovej vojny. Z severnej časti je v 12 metroch naprieč skaliskami značne veľký kaňon.

Lokalita zaujímavá, pomerne veľká, spočiatku horšie na orientáciu. Na detailné preskúmanie rozhodne jeden ponor nestačí.
Pod vodou murény, kanicovia, často aj barakudy . Max hĺbka 50 m.

22.Scoglio di Remaiolo

Na polceste medzi Porto Azzurru a Golfo Stella vznikli prvé bane na ťaťbu magnezitu. Uprostred zálivu priamo pod starými baňami stojí skala Remaio, ktorý je jednou z naexponovanejších lokalít na Elbe. Aj na tejto lokalite sa dajú realizovať dva ponory.

Remaiolo západ Kotví sa na skalnatom dne  kde sa vydáme na juhozápad kde nájdeme stenu a jaskynky plné života, na dne samozrejme červené gorgónie. Hĺbka pri tomto ponore môže dosiahnuť 45 metrov a nad nami sa preháňajú Kanici a množstvo iných stredomorských rýb.

Remaiolo juh: je chrbát  ktorý začína plošinou v 12-14 metroch kde sa dá celkom dobre zakotviť. Ponor pokračuje na juh kde chrbát padá až do 40 metrov. Často k videniu langusty a chobotnice, murény a pri pohľade nahor sa tu takmer vďy zdržujú barakudy číhajúce na svoju korisť.

23.Capo Turco

Ponor je plný roklín v ktorých sa ukrýva množstvo stredomorských rýb. Lokalita klesá do hĺbky 38 metrov. Na lokalite sa často vyskytujú prúdy a je skôr pre skúsených potápačov. Veĺmi radi sa tu zdržujú barakudy.

24.Punta dei Ripalti

Lokalita sa nachádza asi 4,5 NM južne od Porto Azzurra, a je to najužnejšia časť ostrova. K videniu sa tu nachádza množstvo rýb medzi ktoré patrí aj morský ostriež a muréna. Morské dno je pokryté skaliskami až do hĺbky 45 metrov, kde nájdeme množstvo červených gorgónií. Ponor je vhodný ako pre začiatočníkov tak aj skúsených potápačov.

25.Punta Galera

Kúsok od bane Ginepro nájdeme lokalitu Punta Galera. Je to podmorský chrbát ktorý sa ťahá od pobrežia na juhovýchod, s vrcholom v hĺbke 7-10 metrov. Chrbát padá do hĺbky 25 metrov. Chrbát je plný trhlín kde sa ukrývajú morské úhory, murény a langusty. Často vidieť aj menších kanicov.

26.Franata del Ginepro alebo Le Forbichi

Keď miniete Picchi di Pablo po niekoľkých minútách nájdete Franata del Ginepro alebo Le Forbichi. Kotví sa na hĺbke len niekoľkých metrov, čo je plytčina pokračujúceho zosuvu bane Ginepro. Zosuv má vrchol asi 25 metroch a padá až do hĺbky 60 metrov. Murény, morský úhory a langusty sa na tejto lokalite nachádzajú v hojnom množstve. Samozrejme v hĺbke pod 45 metrov sa nachádzajú nádherné červené gorgónie. Ponor je  vhodný najmä pre skúsených potápačov.

27.Pichi di Pablo

Je jednou z najkrajších lokalít na Elbe. Podmorský chrbát má vrchol v 8- 12 metroch a klesá do hĺbky 38 metrov. Asi v 32 metroch sa nachádza malá jaskynka s množstvom červených koralov. Celý chrbát je pokrytý množstvom trhlín v ktorých sa ukrývajú murény, úhory, chobotnice a ropušnice. často vidieť kanicov a barakudy. Na dne je viacerop balvanov s červenými gorgóniami. Pri potápaní na Elbe si nesmiete nechať ujsť tento ponor.

28.Capo Calvo

Smerom na juhovýchod z Porto Azzurra na pravej strane je malá zátoka Capo Calvo. Kotvenie na pisku a morskej tráve v hĺbke 5-7 metrov. Podmorský chrbát výbežku klesá až do 45 metrov a končí nádhernou záhradou červených gorgónií. Časté sú stretnutia s langustami a množstvom migrujúcich rýb. Pozoruhodný je výskyt falošných čiernych koralov.

29.Vrak Lietadla

Kúsok od Porto Azzurra smerom na juhovýchod sa nachádza malá zátoka Punta Nera. Po vrstevnici výbežku v hĺbke 12 metrov nájdeme vrak ľahkého dvojmotorového lietadla pre osem osôb. Lietadlo je ľahko opreté na ľavom krídle. Ľavý motor leží v piesku. Potápanie je veľmi jednoduché a vhodné na navigačný ponor pre začiatočníkov.

 

30.Punta delle Canelle

Jedna z najkrajších lokalít Elby sa nachádza po vyplávaní s Porto Azzurra smerom na severovýchod. Je to nádherný podmorský chrbát. Kotvíť sa dá asi na 10 až 15 metroch na začiatku výbežku. Chrbát klesá z 10 metrov do 48 metrov. Chrbát je roztrhaný na množtvo nádherných kaňonov a ma dne posiaty množstvom balvanov. Stredomorské živočíchy sú tu zastúpené murénami, chobotnicami, morkými úhormi, langustami a nad hlavou číhajúcimi barakudami. Balvany na dne sú posiate červenými gorgóniami. Lokalita je vhodná minimálne na dva ponory s preferenciou skúsených potápačov.

31.Isola Cerboli

Ostrovček Cerboli sa nachádza priamo v centre kanála medzi Piombinom  a Elbou,  a ponúka nám fascinujúce potápačské miesto. Kotvenie je v zátoke južne od útesu na hĺbke 10 metrov. Hneď po zanorení nájdeme sifón. Steny sú pokryté hubami a mäkýšmi. Ďalej von pokračujeme po miernom svahu kde sú rozosiate balvany v piesku na ktorých sa dajú vidieť riedke červené gorgónie. V prednej časti zátoky nájdeme železnú kostru vrakov dvoch malých neidentifikovaných plavidiel.

32.Secca del Frate

V kanáli medzi Elbou a Piombinom, severne od ostrovčeka Palmaiola asi sto metrov od skaly, nájdeme Secca del Frate. Dve podmorské homole vzdialené asi 30 metrov od seba. Na ľavej strane zvislá stena, ktorá sa potom zvažuje na piesčité dno v hĺbke 25 metrov. Ponor sa vyznačuje množstvom rýb značnej veľkosti, nakoľko sa lokalita nachádza v migračnej trase kanála Piombino. Nie je výnimkou stretnúť raju morskú. Pozor na silné prúdy ktoré prevládajú po celý rok.

33.Secca dell Ancorone

 Táto lokalita sa nachádza asi 200 metrov od Capo della Vita a je vlastne podmorským chrbátom ktorý je pokračovaním tohoto mysu. Chrbát je posiaty množstvom balvanov a jeho vrchol je v hĺbke 6 metrov a klesá až do hĺbky 40 metrov. Ponor začína od juhu smerom na sever kde nájdeme farebné steny s langustami a ropušnicamim. Ponor je relatívne dlhý, preto je nutné dobre naplánovať čas na dne. Pozor na možnosť prúdov.

34.Secca di Capo della Vita

V strede kanála medzi Elbou a Piombinom, severne od Capo della Vita je chrbát ktorý končí homolou v 6 metroch a klesá do 20 m. Je to zhluk veľkých kameňov ktoré tvoria diery a tunely. Všetko je porastené hubami a koralmi, a v priehlbinách sa ukrývajú chobotnice, murény a morský úhory. Pri ponore nádherne preniká svetlo do tunelov a  vytvára neopakovateľnú atmosféru.

35.Vrak lode Bettolina

Vrak sa nachádza približne 1 míľu východne od prístavu Portoferraio. Jedná sa o  nákladnú loď  50 metrov dlhú a 7 m širokú. Loď bola používaná na prevoz cementu na trase Piombino-Portoferraio. Príčiny potopenia s najväčšou pravdepodobnosťou možno pripísať k nerovnomernému zaťaženiu a nepriaznivým podmienkam na mori. Vrak je vo výbornom stave, leží na piesčitomdne. Zaujímavé miesta sú rozhodne kormidelňa, kde môžeme obdivovať kormidlo, na palube navijak, a iné zariadenia. Vrak má prístupných niekoľko vstupov takže je možná jeho penetrácia.

Minimálna hĺbka ponoru 52m

Maximálna hĺbka ponoru 59m

36.Scoglietto di Portoferraio

N42 49.464, E010 19.525

Ponor od severnej strany ostrovčeka s majákom pred prístavom Portoferraio. Ponor zo zakotvenej lodi.Po zanorenie postup na sever k preliačiny v útesu, klesanie do cca 40 m, pri postupe vľavo po cca 30 mv hĺbke 45 m socha Krista s nečitateľnou doskou na podstavci, pozdĺž útesu návrat k oblúkom na ľavú ruku k lodi.
2.možnost - na konci preliačiny vpravo k útesu s prevismi (Grotte-jaskyne), návrat k lodi pred útes na pravú ruku.
K videniu stredomorská fauna a flóra, murény, barakudy, gorgónií a hlavne obrovskí kanici.
Obe lokality možno zvládnuť v jednom ponore, ale vzhľadom k hĺbke je pohodlnejšie jednotlivý ponor. Max hĺbka 48 m.

 

37.Secca Santa Lucia

N42 49.309, E010 17.511

Ponorený útes na severnom pobreží Elby, štvorcovitého tvaru s hranou cca 40 m, hĺbka od 12 do 23 m.  Najkrajšia je  severná stena, hojne porastená, k videniu murény, chobotnice, ropušnice, Grong (morský úhor).
Vzhľadom k maximálnej hĺbke možno útes útes niekoľkokrát oboplávať v špirálach s menšou hĺbkou ponoru a (ak je dosť vzduchu) stále je čo k videniu. Max hĺbka 23 m.

38.Secca Santa Lucia

N42 49.309, E010 17.511

Ponorený útes na severnom pobreží Elby, štvorcovitého tvaru s hranou cca 40 m, hĺbka od 12 do 23 m.  Najkrajšia je  severná stena, hojne porastená, k videniu murény, chobotnice, ropušnice, Grong (morský úhor).
Vzhľadom k maximálnej hĺbke možno útes útes niekoľkokrát oboplávať v špirálach s menšou hĺbkou ponoru a (ak je dosť vzduchu) stále je čo k videniu. Max hĺbka 23 m.

 

39.Secca dei Coravalli

N42 49.422, E010 15.334

V zátoke, cca 200m za mysom Enfola ponorený útes v hĺbke 30-51 m Ponor zo zakotvené lode, v hĺbke útes tvare polmesiaca (Mezzoluna). Útes je porastený gorgónií, k videniu murény, Grong, langusty.
Vzhľadom k hĺbke sa väčšinou dostanete na hranicu dekompresných zastávok, ale lokalita za to stojí. Maximálna hĺbka 55 m.

 

40.Secca del Semaforo

 V zálive Golfo di Vitticio, asi 300 m od pobrežia je podmorská homola s vrcholom 28 metrov, ktorá klesá až do 58 metrov. Lokalita je vhodná pre veľmi skúsených potápačov, ktorý budú odmení nádhernou záhradou červených gorgónií a žltých húb. Domov tu našli langusty a pavúčie kraby a mnoho iných kôrovcov. Samozrejmosťou je množstvo miestnych rýb.

 

41.Secca del Picco Giallo

Medzi zálivmi Biodola a Prochio je pekná podmorská homola pre veľmi skúsených potápačov. Jej vrchol je v 20 metroch a skala padá až do 60 m. Skala pokrytá koralmi a rôznymi hubami ukrýva langusty.