Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Je vôbec plavba na jachte dostupná ?

13.02.2013 09:51

Alebo ako vyvrátiť chyméru že Jachta je luxus?

Veľmi zložitá otázka s ešte zložitejšou odpoveďou. Je zaužívaným javom či už v krajinách bývalého Československa, ale i v ostatných rozvíjajúcich sa postkomunistických krajinách, že keď sa spomenie slovo Jachta, Jachting, Plavba na lodi, automaticky si každý toto spojí s luxusom ktorý je pre mňa nedosiahnuteľný. Toto samozrejme v prvom rade spôsobila výchova  a propaganda minulých režimov, ale v neposlednom rade je to neznalosť spôsobená jednak slabou osvetou v tejto oblasti, a jednak geografickou polohou vnútrozemských štátov ktorá neponúka možnosť priemeho zoznámenia sa so situáciou. Celkom slušným spôsobom tieto chyméry živia i médiá, ktoré zásadne vždy bohatsvo radi spoja s luxusnou jachtou.

Áno je pravdou že u bohatých ľudí je luxusná jachta i istým spôsobom prezentácie, ale hlavne je to miesto určené pre ich odpočinok spoejný aj s reprezentačným účelom. Tak ako v bývaní poznáme viacero typov bývania od luxusných domov a bytov s niekoľkými stovkami metrov štvorcových obytnej plochy, cez slušné a bežné rodinné domy alebo byty strednej vrstvy až po malometrážne a nájomné byty, tak isto je to i pri lodiach. A práve u lodí a jácht je to spektrum podstatne širšie počínajúc luxusnými motorovými jachtami a plachetnicami, cez safari lode, rybárske lode, až po športové a chárterové motorové lode alebo plachetnice, končiac u obytných hausbótov. Práve u lodí je to spektrum tak široké, že ani nie je možné vymenovať v jednom články všetky druhy a určenia týchto plavidiel, ale už z vyšie uvedeného menovania je zrejmé, že na mori sa nenachádzajú len luxusné majiteľské lode.

A práve tu je pes zakopaný, v našom slovníku je strašne málo zaužívané slovo charter alebo charterová loď.Slovo Charter podľa slovníka cudzích slov je - nájom lodí alebo lietadiel na jednu alebo obmedzený počet plavieb alebo letov mimo pravidelného cestovného poriadku. Áno, práve  u lietadiel sme si na tento výraz veľmi rýchlo zvykli, hlavne v spojení s dovolenkami. V podstate každý let ktorým letíte na organizovanú dovolenku je charterový, to znamená že vaša cestovná kancelária si prenajala a zaplatila určitý počet letov u leteckej spločnosti, a celý let je v skutočnosti jej. Vám ho ponúa za veľmi slušnú cenu, za akú by ste letenku pravdepodobne nekúpili. Prečo? No práve preto že CK kúpi  niekoľko celých letov za zvýhodnených podmienok a berie na seba riziko či ich naplní alebo nie.

A práve charter je odpoveďou na otázku "Či je vôbec plavba na jachte dostupná ?". Samozrejme že áno. Práve charter je riešením pre dostupnosť Jachtingu pre širokú verejnosť, a je úplne bežnou súčasťou dovolenkového slovníka vyspelých krajín.

Aj v oblasti jachtingu je viacero možností charteru, ale ako najčastejšie používané sú:

  • charter šporovej jachty

Je charakteristický prenájmom športovej jachty, alebo motorovej lode alebo katamaránu na určitý čas v určitej lokalite. Je určený hlavne pre teamy ľudí ktorý majú v svojom zložení kapitána, alebo Vám ho za úplatu poskytne charterová spoločnosť. Výhodou takýchto plavieb je že si plávate kde chcete, v akom tempe chcete skrátka robíte čo chcete. Výhodou je pochopiteľne aj cena prenájmu, nakoľko charterové spoločnosti vlastnia väčšie množstvo takto prenajímaných jácht. Nevýhodou však je, že musíte mať vlastného kapitána alebo prenajatého, musíte si zabezpečovať stravu, a musíte sa zúčastňovať povinností a práce pri prevádzke lode.

  • crew charter

U tohto druhu charteru je to už tá pravá oddychová dovolenka, a to hlavne preto že loď vám spoločnosť prenajme celú aj s posádkou a všetkými službami vrátane stravy. V službách je služba kapitána a posádky, upratovanie, strava, servis člnom a podobne. Jedná sa prevažne o väčsie lode ako športové, spravidla majiteľské, s bohatým priestorom na ubytovanie a oddych. Cena u takéhoto typu dovolenky je na rozdiel od charter šporovej jachty mierne vyšia ale veľmi sa približuje dovolenke na hotely.

  • cabin charter

Je v podstate obdobou crew charteru, ale loď je prenajímaná po kabínach a nemusíte prenajať celú loď ale len jednu kabínu, alebo viac podľa potreby. Nevýhodou môže byť, že Vám nemusia vždy vyhovovať ostatný klienti v iných kabínach, ale to isté sa Vám môže stať tak isto v aj hotely.

 

Čo je spoločným menovateľom vyšie uvedených typov dovoleniek? Hlavne sloboda. Sloboda v každodennom výbere miesta na svoj oddych, či už je to každý deň iná pláž, iné miesto na potápanie alebo šnorchlovanie, iné miesto na turistiku. Za týždeň takto strávenej dovolenky je človek schopný navštíviť celkom slušný počet miest (spravidla. min dve denne), niekoľko ostrovov za týždeň, a vidieť veľké množstvo krás pobrežia zo strany od mora.

Je to skutočný zážitok, ktorý je cenove vždy zrovnateľný s pobytom v hotely. Kto raz vyskúša jachting, začne mať úplne iný pohľad na dovolenku ako celok.

Autor: Admin