Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Pre rodiny s deťmi !

13.02.2013 09:52

Každá zodpovedná rodina si pri plánovaní dovolenky kladie vždy základne otázky: "Je to pre moju rodinu s deťmi vhodné ?, Je to bezpečné?, Čo tam deti budú robiť ?, Čo budem robiť v prípade choroby?". Áno tieto otázky sú na mieste.

Odpovede na tieto otázky sú pomerne jednoduché, a naša spoločnosť sa k nim stavia s najväčou zodpovednosťou. Ale skúsme na vyššie položené otázky zodpovedať.

Je to pre moju rodinu s deťmi vhodné ?

Plachetnica, a plavba na nej, v kombinácii s morom je pre deti vždy veľký zážitok a dobrodružstvo, na ktoré budú celý život spomínať. Program plavby pre rodiny s deťmi je koncipovaný tak, že trasa plavby je vždy relatívne krátka, a vždy berie ohľad na stav mora a počasia. Pri zhoršení poveternostných podmienok má kapitán vždy záložné prístavy a maríny v trase plavby, alebo kludné uzatvorené a pred vetrom chránené zátoky. To znamená že plavba berie v každom prípade ohľad hlavne na komfort a kľud plavby. Trasa a program je vždy uspôsobený práve deťom, to znamená výlučne pobrežná plavba s častým kotvením v zátokách, s možnosťou vyvezenia na plytké bezpečné pláže. Pre väčšie deti, ktoré vedia slušne plávať je kúpanie sa z lode skutočným zážitkom. Prečo ? Žiadny plavčík tak ako v bazéne nebude zakazovať neustále skákanie z lode do vody, čo ako všetci vieme je pre deti skutočným zázrakom kúpania. Pri rodinných plavbách sa nočné kotvenie prispôsobuje hlavne kotveniu pre marínami resp. prístavnými mestečkami, čo predurčuje možnosť vyvezenia na večerné prechádzky po meste, a hlavne návštevu neodmysliteľnej zmrzlinárne.

Je to bezpečné ?

Tak ako bolo písané vyššie trasa a program sa vždy zásadne prispôsobuje bezpečnému počasiu. Loď je svojou konštrukciou a vybavení postavená na oceánsku plavbu to znamená, že na príbrežnú plavbu je niekoľko násobne predimenzovaná. Základom bezpečnosti pre deti je pevné zábradlie, ktorým každá loď musí byť vybavená. Loď je samozrejme vybavená záchrannými plávacími podkovami, plávacími vestami, záchrannými člnmi, motorovým člnom ( nevynímajúc všetku povinnú bezpečnostnú výbavu lode, ktorá je podstatne obsiahlejšia ). Kapitán je zároveň školeným potápačom záchranárom.

Čo tam budú deti robiť ?

Okrem kúpania čo bude asi najčastejšou činnosťou, je loľ vybavená pomôckami na snorchľovanie, pre odvážnejších a väčších  je možné zrealizovať skúšobný ponor ba dokonca potápačský kurz. Ďalej je lod vybavená rybárskym náčiním, a každý pokus o chytenie ryby je pre deti ohromným zážitkom. Ďalej je možnosť použiť banán alebo vodnú lyžu na ťahanie za motorovým člnom. Pre tých najmenších je paluba naozaj velkým priestorom pre objavovanie. Pre deti je pre čas oddychu pripravený televízor s neodmysliteľnými rozprávkami. Loď je vybavená generátorom a meničom na 220v takže ani PSP čko alebo notebook na voľné chvíle nezostanú zabalené asi v taške.

Čo v prípade choroby?

To je na dovolenke vždy asi najhoršia situácia. Pri bežných poraneniach je na lodi obsiahla lekárnička, a kapitán je školený potápač záhranár, takže okrem nevyhnutnej prvej pomoci vie podať aj sekundárnu pomoc v ošetrení. V prípade závažnejšej choroby sa loď pohybuje stále po pobreží, talkže je vždy pripravený plán najbližšej maríny s lekárskou pomocou. Vo veľmi vážnych prípadoch je loď vybavená VHF vysielačkou takže je kedykoľvek možné privolať pobrežnú hliadku alebo záchranárov na zásah. Zároveň je stále k dispozícii rýchly morotový čln.

 

Záver

Predchádzajúce riadky sa Vám pokúsili dať odpovede na najdôležitejšie otázky pri plánovaní rodinnej dovolenky na lodi. Tak prečo to nevyskúšať ?

 

Autor: Admin