Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

GIGLIO - aj toto je jeden z ostrovov ktoré navštívime v sezóne 2015 ( viac ako 15 unikátnych potápačských lokalít )

25.01.2015 10:58

Giglio je taliansky ostrov a komúna, ktorý sa nachádza v Tyrhénskom mori pri pobreží Toskánska a je súčasťou provincie Grosseto. Ostrov je jedným z Toskánskeho súostrovia ležiaceho v Toskánskom národnom parku. Giglio znamená v Taliančine „ľalia“.

Ostrov je vzdialený asi 10 Nm od najbližšieho bodu na pevnine, mysu Monte Argentario. Je hornatý, pozostáva výlučne zo žuly a najvyšší vrch Poggio della Pagana sa týči do 496 m.n.m. 90 % ostrova je pokrytých stredomorskou vegetáciou, striedajúcich sa s veľkými borovicovými lesmi a početnými vinicami, v ktorých sa vyrába miestne víno „ Ansonaco“. Pobrežie je 27 km dlhé zložené so žulovej horniny a hladkých útesov a niekoľkých zátok : Arenella, Canelle, Caldana a Campese.

Ostrov sa neblaho preslávil vďaka stroskotaniu výletnej lode Costa Concordia, ktorú sa podarilo po najdrahšej námornej záchrannej operácii v histórii Talianska nakoniec odstrániť a transportovať do Janova na demontáž. Nakoľko operácia sa konala v minulom roku, uvidíme ešte pozostatky záchrannej operácie, ktoré sa stále odstraňujú.

Ostrov má viac ako 15 potápačských lokalít rôznych obtiažností s možnosťou pozorovania typyckej stredomorskej fauny. Nakoľko ostrov je výlučne zo žuly, je čistota vody a viditeľnosť excelentná.