Poď aj Ty s nami objaviť Stredomorie "Nesnívaj sny, ... preži ich ! "

Čo je GULET ?

02.05.2013 20:05

Gulet je celodrevená motorová plachetnica postavená pre križovanie pobreží v pokojných vodách stredozemného mora. Význam slova Gulet pochádza z francúzskeho slova goelette čo znamená škuner. Klasická Gulet je známa pre svoj relatívne nízky ponor, veľmi priestranný trup a zaoblenej zadnej časti trupu. Jej sesterskou modifikáciu je tzv. Ketch Gulet, ktorá má zadnú časť plochú a predĺženú, čo ju predurčuje na ešte priestrannejšiu o priestor v zadnej časti podpalubia. Bodrum, Fethie, Antalia a Marmaris sú mestá v Turecku známe v budovaní Gulet lodí. Celá stavba trvá okolo jedného roka. Rámy lode ako i ostatné časti sú stavané v prevažne z vysokohorských borovíc ktoré sa vyznačujú extrémnou pevnosťou a odolnosťou. Paluba je tradične riešená z vysokoodolného teaku, interiér je často riešený z mahagónu alebo iných drevín. Gulet  je dedičstvom a tradíciou stavby lodí, ktoré sa plavili po tisíce rokov cez Stredozemné a Egejské more.

Typiský Ketch  

Na obrázku typický Ketch Gulet                                         Na obrázku typický Gulet

Charterové Gulety majú viacej kabín spravidla vybavených vždy kúpeľňou a WC, na rozdiel od majiteľských kde je daný väčší priestor jednotlivým kabínam na úkor počtu. Gulety sa stavajú najrôznejších tvarov a prevedení. A hoci veľa týchto lodí je postavených a vybavených aj pre križovanie oceánov, väčšina však je postavená pre pobrežnú a príbrežnú plavbu. Zvyčajne sa veľkosti týchto lodí pohybujú od 20-40 metrov.

Gulety sa vyznačujú hlavne svojou vynikajúcou stabilitou, čo je dané pozdĺžnym kýlom lode, ale taktiež svojou priestrannosťou, ktorá je daná zasa jej šírkou. Významnou výhodou týchto lodí je oplachtenie ktoré je zvyčajne na dvoch až troch sťažňoch, ktoré jednak znižuje prevádzkové náklady a zároveň umocňuje pocit plávania na plachetnici. Gulety štandardne ponúkajú veľký salón zvyčajne pre celú posádku, ktorý umožňuje okrem iného i ukryť sa pred nepriazňou počasia. Okrem toho je samozrejmosťou priestranná kuchyňa a vonkajšie sedenie v zadnej časti lode.

Gulet je svojou stabilitou a priestrannou konštrukciu predurčená na dovolenky ako pre rodiny a skupiny, tak i pre potápačov a vyznávačov vodných športov.